Endüstriyel Mutfak Ekipmanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endüstriyel Mutfak Ekipmanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: Demircan Mutfak Okunma Sayısı: 696 Yayınlanma Tarihi 04 Sep 2020 Yorum: 0

Endüstriyel mutfak ekipmanları, restoran, cafe, otel, catering gibi yoğun miktarda yemek üretimi oluşturulan işletmelerin, sıhhat ve hijyen yönünden belirleme edilen kurallara ideal paslanmaz çelik mamüllerden meydana gelen mutfaklarındaki ekipmanlardır. Bu ekipmanlar belirlenirken üretim kapasitesine, müşteri sayısına ve ürün çeşitliliğine göre değerlendirme yapılır.

Endüstriyel mutfak ekipmanları satın alınmadan evvelce belirlenmesi lüzumen mühim noktalar mevcuttur. Bu noktaların doğru belirlenmesi ile en ideal mutfak cihazları belirlenir ve yüksek kapasiteli ya da lüzumsuz ürün temininin önüne geçilir.

Mutfakta üretilecek menü en mühim öğelerden biridir. Menüde müşterilere sunulacak mamüller hangi türde mutfak ekipmanları alabilmek lüzumtiğinin de belirlenmesinde büyük rol oynar. Örneğin sunulacak meşrubat türlerine göre çay ocağı, şerbetlik, kahve makinesi gibi mamülleri alabilirsiniz. Ice slush servis etmeyecekseniz bunun makinesini almanıza lüzum olmaz.

Catering ya da yemekhane gibi bir işletme kuruyorsanız yer Ocakları, tencereler, yemek pişirme fırınları en çok lüzumsinim duyacağınız pişirme ekipmanlarından olacaktır. Fırın gibi bir işletmeniz varsa ve tepsi ve kasa yıkamanız lüzumiyorsa kazan ve tepsi yıkama makinesi satın almanız daha çok işinize yarayacaktır.

Üretilecek yemek çeşitliliğinin yanısıra üretim kapasitesi de mühim bir etkendir. Kaç şahıs amacıyla yemek üreteceksiniz? Örneğin saatte 75kg sebze parçalayan bir makine işinizi yavaşlatabilir. İşte bunun gibi bütün ekipmanlar amacıyla üretim kapasitesi mühimdir. 3000 bireyin çalıştığı bir fabrika yemekhanesinde saatte 500 tabak yıkayabilen bir saniyesel bulaşık makinesi işinizi çözmez. Bu halde saatte 1000 tabaklık giyotin tip ya da en az 2000 tabaklık konveyörlü bulaşık makinesi kullanmanız lüzumebilir.

Bu iki mühim hususla beraber olması lüzumen bölümlere ait ekipmanlar da doğru belirleme edilerek verimli mutfaklar kurulabilir. Depolama alanı amacıyla lüzumlu raflar, soğuk dolaplar, soğuk oda gibi ekipmanlar ile hazırlık alanında yer alabilecek sebze doğrama makineleri, et kıyma makineleri, hamur açma makineleri gibi mamüllerden lüzumsiniminiz olanları kesinlikle almalısınız.

Yorumlar
Yorum Yap